عیب یابی و تعمیر قفل درب بازکن آیفون
02
اسفند

عیب یابی و تعمیر قفل درب بازکن آیفون

عیب یابی و تعمیر  قفل درب بازکن آیفون یکی از مهم ترین آموزش هایی است که باید هر فردی آن را بیاموزد. امروزه آیفون‌های بسیاری در ساختمان ها نصب شده اند که با گذشت زمان سبب مشکلاتی میشوند. شاید برای شما این مشکل پیش آمده باشد که دکمه آیفون منزل و یا محل کار خود را زده اید ولی درب باز نشده است. این مشکل ناشی از قسمت درب بازکن و عملکرد آن است که در این مقاله قصد داریم شما را با علل خرابی و تعمیر درب بازکن بیشتر آشنا کنیم. با کارن الکتریک همراه باشید.

عیب یابی و تعمیر قفل درب بازکن آیفون عیب یابی و تعمیر قفل درب بازکن آیفون
عیب یابی و تعمیر قفل درب بازکن آیفون

علت خرابی قفل درب بازکن آیفون در چیست؟

همانطور که میدانید بیشترین علت خرابی قفل درب بازکن آیفون شامل آیفون تصویری و سیم کشی قفل درب بازکن میباشد. به طور کلی درب بازکن ها به دو قسمت اصلی تقسیم میگردند، یک قسمت الکتریکی و دومی قسمت مکانیکی. برای آنکه بتوانید علت خرابی درب بازکن را مورد بررسی قرار دهید باید این دو قسمت را چک نمایید.

از جمله قطعات الکترونیکی بسیار کاربردی در این محصول که امکان خرابی دارند شامل بوییت قفل، فیوز ترانس که احتمال سوختگی در این محصول وجود دارد. سیم های قفل که به مرور زمان سبب قطعی آنها میگردد و در آخر رله پنل که احتمال خرابی آن در بلند مدت میباشد، اشاره نمود. البته باید این نکته را یادآوری نمود که قبل از انکه علت کار نکردن درب بازکن را بررسی نماییم.

باید نحوه عملکرد قفل ها را در نظر داشته باشیم. هنگامی که شاسی درب بازکن را فشار میدهید، رله قطع کن در قفل های برقی، مقدار ولتاژی که مورد نیاز است را به منبع تغذیه ارسال میکند که همین امر سبب میگردد تا درب باز شود. در ادامه به بررسی انواع خرابی قطعه ها میپردازیم.

خرابی بویین قفل در قفل درب بازکن

بویین قفل یکی از قطعات اصلی در قفل درب بازکن آیفون میباشد که خاصیت آهنربایی قفل و وظیفه رها کردن ضامن قفل به کمک جریان برق را دارد. در صورتی که این قطعه دچار آسیب شود به هیچ عنوان با جریان برق کار نکرده و باید به صورت دستی درب باز شود.

بویین قفل در قفل درب بازکن
بویین قفل در قفل درب بازکن

از دلایلی که میتوان به هنگام خرابی این قطعه اشاره نمود، استفاده از ولتاژ نادرست است. این نکته را باید بدانید که برای قفل های برقی ولتاژ ورودی مناسب، 12 ولت است. اگر بیش از ولتاژ نامبرده شده وارد مدار قفل برقی شود، سبب سوختن بویین قفل میگردد.

خرابی فیوز ترانس در قفل درب بازکن آیفون

برای آنکه بخواهیم خرابی فیوز ترانس در قفل درب بازکن آیفون را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که ترانس های آیفون دارای دو ترمینال ورودی جهت تامین برق 220 ولت و چهار ترمینال خروجی، که دو ترمینال وظیفه تامین برق 12 ولت جهت مدار مکالمه تصویری و دو ترمینال دیگر جریان متناوب برق 12 ولت برای مدار درب بازکن را تشکیل میدهد.

فیوز ترانس در قفل درب بازکن آیفون
فیوز ترانس در قفل درب بازکن آیفون

رله پنل در قفل درب بازکن آیفون

وظیفه رله پنل در قفل درب بازکن آیفون ها چه به صورت تصویری و چه به صورت صوتی، جهت بازکردن درب میباشد. عملکرد این محصول به گونه ای میباشد که ولتاژ متناوب به وسیله پنل ایفون تصویری به صورت مستقیم به رله پنل میرود و باعث بازشدن درب میگردد. یک قطعه مکانیکی در داخل رله به نام کنتاکت وجود دارد که به مرور زمان به دلیل استفاده مداوم سبب آسیب میگردد و برقرای ارتباط را ضعیف میکند.

رله های پنل در آیفون های تصویری الکتروپیک با نام L1 و L2 و در آیفون های تصویری تابا با نام D1 و D2 شناخته میشود. در مناطقی که بارندگی و برف به دفعات بسیار میباشد، به دلیل زنگزدگی داخل قفل احتمال خرابی رله نیز بسیار است.

اگر هر یک از این ترمینال ها دچار مشکل گردد، عمل برق رسانی به مدار با مشکل بسیاری مواجه شده و همین امر سبب عملکرد نادرست در مدار تصویر و یا مدار درب بازکن میگردد.

در صورتی که درب بازکن در یک واحد درست کار نکند باید مواردی زیر را به درستی بررسی نمایید.

  1. شاسی درب بازکن
  2. منبع تغذیه
  3. قطعی در سیم

قطعی سیم قفل در درب بازکن آیفون

هنگامی که سیم بین درب، هنگام باز و بسته شدن دچار مشکل گردد سبب قطعی این محصول میگردد. البته این امکان وجود دارد که سیم کشی کل ساختمان هم ایراد داشته باشد پس باید بررسی این قسمت را به کارشناس مربوطه بسپارید.

خرابی شاسی در درب بازکن آیفون

خرابی شاسی در درب بازکن آیفون زمانی رخ میدهد که ولتاژ مورد نیاز به رله منتقل نگردد. در نتیجه سبب میگردد تا فرمان بازکردن درب ارسال نشده و درب باز نشود. وظیفه این قطعه ارسال فرمان بازکردن درب و تامین ولتاژ را برعهده دارد.

ضعیف شدن منبع تغذیه در درب بازکن آیفون

منبع تغذیه در درب بازکن آیفون یکی از محصولات بسیار میباشد که وظیفه تامین انرژی الکتریکی به سایر قطعات را بر عهده دارد. مواردی از جمله تق تق آیفون تصویری، چشمک زدن چراغ آیفون تصویری، پرش تصویر و بازنکردن درب از جمله عواملی میباشد که هنگام خرابی منبع تغذیه به وجود می‌آید.

تعمیر قفل دربازکن آیفون تصویری

برای تعمیر قفل درب بازکن آیفون تصویری احتیاج به یک لامپ 12 ولت داریم که برای رفع این مشکل حتما باید به ترمینال برق دسترسی داشته باشید. برای انجام این کار باید لامپ 12 ولت را بر روی ترمینال قرار دهید و از یکی از ساکنین بخواهید تا دکمه ای که تصویر آیفون تصویری آنها روشن میگردد را بزند، سپس بعد از آن شاسی درب بازکن را فشار دهد. اگر لامپ 12 ولت روشن شد، ایراد از قفل میباشد و در صورتی که لامپ روشن نشود، 70 درصد مشکل در سیم کشی میباشد، که حتما باید سیم کشی از پنل تا قفل را بررسی نمایید. لازم به ذکر است این عیب یابی در اکثر برندها کاربرد داشته و در برخی دیگر از برندها مشکل از ترانس میباشد.

نتیجه گیری

تمام قطعات الکترونیکی که مورد استفاده قرار میگیرند به مرور زمان پس از استفاده مکرر سبب خرابی میگردند که برای این کار باید به تعمیر و عیب یابی آن بپردازیم. قفل درب بازکن آیفون نیز یکی از محصولاتی است که باید به آن توجه ویژه ای نمود و در صورت بروز مشکل باید به رفع آن بپردازیم. مجموعه کارن الکتریک یکی از فروشگاه های معتبر و قدیمی در توزیع انواع محصولات الکترونیکی نظیر آیفون تصویری، پنل آیفون تصویری و غیره میباشد. جهت مشاوره و خرید محصول مورد نظر میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید. امیدوارم مقاله عیب یابی و تعمیر دربازکن آیفون برایتان مفید بوده باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد لحظه ای برای شما