انواع محافظ برق و کاربرد آنها
16
اسفند

انواع محافظ برق و کاربرد آنها

امروزه افزایش و کاهش دلار سبب شده است تا قیمت لوازم الکترونیکی به شدت افزایش یابد. همین امر سبب میگردد تا محافظت از وسیله های برقی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار گردد. بسیاری از افراد برای آنکه وسیله های برقی آنها در برابر عواملی همچون نوسانات برق در امان بماند از محافظ برق مخصوص استفاده میکنند.

محافظ برق
محافظ برق

همینطور میتوان گفت جریان برق شهری در فصول گرم سال میتواند دچار نوسان بالایی شود که اگر در مدت زمان های متوالی این روند انجام گیرد سبب میشود تا دستگاه های الکتریکی با آسیب جدی همراه شوند.

جهت پیشگیری از این خسارات یک محافظ برقی بسیار خوب میتواند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار باشد. باید بگوییم محافظ ها دارای انواع مختلفی هستند که هرکدام از آنها از خصوصیات مختلفی برخوردار میباشند که در ادامه به بررسی هر کدام از آنها میپردازیم. با کارن الکتریک همراه باشید.

محافظ برق چیست؟

همانطور که در توضیحات بالا به آن اشاره شد محافظ برق برای دستگاه های برقی استفاده میگردد که میتواند از آنها در برابر هرگونه شرایط ناگهانی قطع و وصل شدن جریان برق محافظت نماید و همچین مانع ورود ولتاژهای بیش از حد مجاز به دستگاه های متصل به آن میشود.

باید بگوییم اگر ولتاژ برق کمتر از 170 ولت و یا 240 ولت باشد، سبب میشود تا محافظ ولتاژ مانع از ورود این ولتاژها به دستگاه متصل به آن شود.

انواع محافظ برق

محافظ برق دارای انواع مختلفی میباشد که اگر بخواهیم این محصولات را در دسته بندی قرار دهیم باید بگوییم که یکی از دسته بندی محافظ ها به نام معمولی و دسته بندی دوم به نام دیجیتال میباشد.

اما اگر بخواهیم محافظ ها را برحسب نوع کاربردشان دسته بندی نماییم هر دستگاه دارای توان و ولتاژ مختلفی بوده و برای دستگاه های مختلف این محصولات متفاوت میباشد.

به عنوان مثال میتوان گفت انواع محافظ ها برای محصولاتی همچون یخچال و فریزر، کولرگازی، لباسشویی، ظرفشویی و غیره استفاده میگردد. پس هنگامی که میخواهید این محصول را تهیه نمایید.

محافظ برق معمولی

محافظ برق معمولی از سه چراغ ال ای دی برخوردار هستند که هر کدام از آنها حالت های مختلفی را نشان میدهند. به عنوان مثال میتوان گفت هنگامی که چراغ قرمز روشن میشود بدین منظور است که تایمر فعال میشود و هنگامی که چراغ ال ای دی سبز روشن میگردد.

محافظ برق معمولی
محافظ برق معمولی

محافظ برق در حالت معمولی قرار دارد. هنگامی که ال ای دی زد روشن میشود، حالت غیرعادی را نشان میدهد و پس از آن سیستم قطع خواهد شد.

محافظ برق دیجیتال

محافظ برق دیجیتال محصولی میباشد که بجز چراغ وضعیت، دارای نمایشگر دیجیتالی میباشند که درحالت غیرعادی، مدت زمان تاخیر و در زمان عادی میزان ولتاژ برق شهری را نمایش میدهد.

محافظ برق دیجیتال
محافظ برق دیجیتال

باید این مورد را مد نظر داشته باشید که محافظ ولتاژ برای همه وسیله های برقی یکسان نبوده و هر محافظ الکتریکی یا محافظ ولتاژ دارای انواع مختلفی میباشد که بر اساس وسیله برقی و توان باید انتخاب گردد.

انواع محافظ برق وسایل الکتریکی

انواع محافظ برق وسایل الکتریکی دارای عملکرد یکسان میباشند که تنها تفاوت عمده در این محصولات در حداکثر توان خروجی(با توجه به برق مصرفی دستگاه های متصل) و البته تعداد و نوع پریزها آنها نسبت به یکدیگر میباشد. کاربران میتوانند هر مدل دستگاه برقی را به انواع محافظ برق متصل نمایند.

به شرطی که مجموع توان های دستگاه های متصل از حداکثر توان خروجی محافظ بیشتر نباشد. به عنوان مثال میتوانیم بگوییم که محافظ برق کولر گازی را به یخچال میتوانید متصل نمایید. اما به هیچ عنوان نمیتوانید دمحافظ برق یخچال را به کولر گازی متصل کنید. زیرا جریان مصرفی کولر گازی از جریان خروجی محافظ برق یخچال بیشتر است.

محافظ برق یخچال و فریزر

محافظ یخچال و فریزر هنگامی که نوسان برق باشد، کاربرد بسیاری دارد. زیرا یخچال و فریزر از جمله وسیله هایی هستند که همیشه باید به برق متصل باشند. پس بهتر است از محافظ های برقی استفاده گردد که فاقد کلید قطع و وصل جریان برق باشند. مانند محافظ برق یخچال و فریزر پارت الکتریک.

محافظ برق پکیج کولر گازی
محافظ برق پکیج کولر گازی

محافظ برق لوازم صوتی و تصویری و کامپیوتر

لوازم های صوتی و تصویری یکی دیگر از وسیله هایی هستند که به محافظ برق لوازم صوتی و تصویری و کامپیوتر احتیاج دارند. زیرا این دستگاه ها بسیار حساس بوده و برای کنترل برق و جلوگیری از ورود نوسانات شدید بسیار موثر میباشد.

محافظ برق لوازم صوتی و تصویری و کامپیوتر
محافظ برق لوازم صوتی و تصویری و کامپیوتر

این محصول همانطور که از نامش پیداست جهت محافظت از وسیله های صوتی، تصویری و کامپیوتر استفاده میگردد و برخلاف محافظ یخچال این وسیله ها را میتوانید به صورت موقت قطع نمایید. پس بهتر است برای این محصولات از محافظ برقی استفاده نمایید که کلید قطع و وصل جریان برق داشته باشد تا در هنگام خروج از منزل و اداره بتوانید آن را قطع نمایید.

محافظ برق پکیج و کولر گازی

محافظ برق پکیج و کولر گازی نیز باید با توجه به توان آنها انتخاب گردد که معمولا توان آنها 3000VA میباشد. کولرهای گازی نیز میتوانند مانند لوازم صوتی و تصویری از محافظ با کلید استفاده نمایند چون هنگامی که به آن احتیاج نداشته باشید بتوانید محافظ آن را با یک کلید قطع نمایید و در صورت استفاده دوباره محافظ را روشن کنید.

نتیجه گیری

فروشگاه آنلاین و حضوری کارن الکتریک یکی از فروشگاه های بسیار معتبر جهت فروش انواع محصولات برقی از جمله محافظ برق، لامپ های شارژی، آیفون تصویری، پنل آیفون تصویری و غیره میباشد. عزیزان میتوانید جهت مشاوره و خرید با کارشناسان ما درارتباط باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد لحظه ای برای شما